News & Notes

All dancers are allowed to wait in the studio between rehearsals on Saturdays.

Since masks must be worn inside there is no eating in the studio. But, in good weather, we will have a safe area set up outside where dancers can take out a chair and eat.

Please use the dates that you were emailed for reference. Message your choreographer on band if you need assistance.

Mondays:

3:30-4:00 alternating weeks Mia K (FM)

4:30-5:00 Alex & Brandon duet weekly (JMc)

Tuesdays:

3:30-4:30 Gianna C weekly (SW)

4:30-5:30 Alexa G weekly (SW)

7-8:00 Kate K weekly Starting (SW)

7:30-8:00 alternating weeks Julianna M / Ava Castillo (HG)

8:00-9:00 Payton weekly (SW)

9:45-10:15 Snow Queen GV

Wednesdays:

4:00-5:00

4:00-4:30 Alternating weeks Caroline FM/ Jr Ballet Trio (AM)

4:30-5:00 alt weeks ( moves to 4:00 starting 10/27-12/1) Christyn O (FM)

7:00-8:00 weekly Amelia B (DM)

9:00-10:00 Francesca & Grace duet 1hr per month (DM)

Thursdays:

4:00-5:00 Kiera 1hr per mth

7:00-8:00 Jr B MT Sm Grp VD, AG,SI,SN (JM) weekly

8:00-9:00 Erin & Vito weekly (JM)

9:00-10:00 Julianna G (JM) (JM)

Fridays:

3:15-4:15 Gianna M weekly starting 10/15 (SW)

3:30 -4:30 Jz Sr Trio(AN,KC, CO) 9/24, 10/15,11/12, 12/10 1x per month alternates with Sr SM Grp Jz KC,AC,ID,AK,CO,PS 1x per month 10/8(Sept) 10/22(Oct),11/5, 12/17, (JM)

3:30-4:30 1hr per month Grad Srs start 10/15, 11/5, 11/12, 12/17(HG)

5:00-6:00 1hr per month Sr Cont Sm Grp MK,BE,AC,GM (HG)

5:30-6:00 alternating weeks Vivian / Keelyn (JM)

6:00-7:00 Brooke 1hr per month next 10/15(HG)

8:30-9:30 Jr A Tap Sm Grp st 10/15 (SW)weekly

9:00-10:000 Jr A Tap Trio KS,MR,KI (JM) weekly

Saturday: 10/16

Dancers taking PSAT test are expected to arrive after they are done testing

8:30 -9:00 Sr Pointe Trio Rm 2- 10/23,11/6, 11/20, 12/11 (AM)

8:30-9:00 Marzipan/ Toy Soldier Rm 2 (AM)

8:30-9:00 Amanda solo Rm 1 9/25, 10/9, 10/16, 11/6, 11/20, 12/11(JM)

8:30-9:00 Isabella solo JM Rm110/2, 10/23, 10/30, 11/13, 12/4, 12/18

9:00-9:30 Clara (AM) Rm2

9:00-10:00 Sr Jz Sm Grp (DM) Rm3

9:30-10:00 Pas de Duex (AM) Rm2

10:00-10:30 Final Waltz= Debut, Jr A, Coffee, Clara Rm 2

10:00-11:00 Avery (DM) Rm3

10:30-11:00 Final Waltz= Debut, Jr A, Sr B, SPF, Prince, Clara, Chocolate, Marzipan, Candy Canes, Mother Ginger (AM) Rm 2

11:00-12:00 Co. Jazz production = All participating dancers (DM) Rm 2

12:00-12:30 Francesca (GD) Rm1

12:00-1:00 Co Tap Production= all participating dancers (DD)Rm 2

12:30 -1:00= Chocolate/ Prince Rm 3

12:00-12:30 SPF (AM) Rm1

1:00-2:00 Kate C (DD) Rm 1

1:00-1:30 Battle Scene Soldiers JM-Rm 2

1:00-1:30 Andraya K (GD) Rm 3

1:30-2:00 Debut Nut (JM) Rm 2

1:30-2:30 Jr Cont Sm Grp (GD) Rm 3

2:00-2:30 Party Scene Jr B only no Clara (AM) Rm 1

2:00-2:30 Battle Scene Mice (JM) Rm2

2:30-3:30 Cara (DD )Rm 2

2:30-3:00 Party Scene Jr B, Sr A, Clara (AM) Rm1

2:30-3:30 Jr A Sm Grp MT (JM) Rm 3

3:00-3:30 Dolls /Candy canes (AM) Rm1

3:30-4:00 Dross & Helper (Sarah)(AM)

3:30-4:30 Sr B HH Trio (GD)

3:30-4:30 Duet C & G (DD) Rm2

4:30-5:30 Gabi C (DD) Rm 2

4:30-5:30 Gabby B (GD) Rm1